Jak vybrat robotickou sekačku?
Nůž nebo břit?
Robotické sekačky se dělí na modely se žací hlavou - osázenou břity a s pevně uchyceným nožem. Výhodou prvního, dnes rozšířenějšího typu, je nižší cena náhradních čepelí. Tyto se v případě kolize s pevným předmětem (kamenem) protočí a proto nedojde k poškození břitu, v případě potřeby jsou snadněji vyměnitelně. Sekaček s pevným nožem najdete dnes na zahradách poskrovnu. Tyto však mají nespornou přednost například při sečení pozemků s ovocnými stromy a spadanými větvemi - jejich nůž je oproti modelům s břity mnohem odolnější.
Navigace sekačky
Podstatnou pro výběr sekačky je zvolený typ navigace na vaší zahradě. Nejrozšířenějším a nejvíce odladěným způsobem navigace sekačky je za pomoci drátů upevněných na povrchu trávníku nebo zasekaných několik centimetrů pod ním. Výhodou je přesný pohyb sekačky a minimální nedoseky, například v místech kolem záhonů či bazénů. Instalace takové sekačky zabere v průměru dvě až tři hodiny (závisí na velikosti trávnaté plochy a šikovnosti jedince) a zvládne ji i méně zručný uživatel. Tyto sekačky vyžadují k provozu minimálně mobilní telefon a příslušnou aplikaci.
Moderním způsobem orientace - bez obvodových drátů - dnes závisí na propojení sekačky se satelitní navigací. Vzhledem k její přirozené nepřesnosti (v ideálních podmínkách +/- 1m) pouze toto samotné řešení nestačí, využití pouze propojení s GPS (a dalšími navigačními systémy) by mohlo vést k častému vyjetí sekaček z trávníku (a v horším případě k následném zdecimování okrasného záhonu či dokonce utopení sekačky v jezírku ). Proto se tyto sekačky neobejdou bez hardware pomoci, a tou jsou v navigační antény. Většinou se nacházejí v nabíjecí stanici; díky kombinaci této technologie a samotné GPS se sekačka dokáže pohybovat s přesností jednoho až dvou centimetrů. Na větších zahradách je však nutné nainstalovat více antén. U těchto bezdrátových modelů jsou doporučeny pravidelné kontroly správného fungování sekačky (s využitím aplikací), jsou totiž náchylnější na rušení elektromagnetickými signály, jež mohou vyzařovat vaše (nebo sousedovy) spotřebiče. Sekačky rovněž potřebují volný průhled skrze koruny stromů k obloze, problémem mohou být i vysoké budovy v blízkosti, kteréž mohou zapříčinit ztrátu signálu stroje a následně problémy s jeho navigací.
Zlatou střední cestou se tak může jevit kombinace obvodového drátu a satelitní navigace. U takové sekačky se snoubí přesnost a dosekávání okrajů trávníku se schopností vytvořit mapu pozemku a zóny, ve kterých stroj nemá sekat. Sekačka pak nejezdí po řádcích (jako modely bez drátů), ale podobně jako běžné drátové sekačky používá k výpočtu pohybu algoritmus; může se zdát na první pohled nahodilý, ale je k trávníku mnohem šetrnější.
Velikost trávníku
Nejdůležitější parametry při výběru robotických sekaček je bezesporu velikost trávníku udávaná v m². Pokud si tímto údajem nejste zcela jisti, zkuste svou zahradu změřit například pomocí aplikace Google Earth . Poskytne vám údaj jak o ploše, tak io obvodu zahrady. Na otázku, zda je ideální pořídit sekačku, která má ve svém názvu vámi naměřený údaj, zní odpověď: NE. Každý stroj má sice v uvedené maximální ploše trávníku, ale muselo by jít o zahradu dokonalého čtverce či názvu obdélníku. Pokud má travnatá plocha tvar písmena L nebo U či jakýkoli jiný nestandardní tvar, nebo pokud se na zahradě nachází překážky (záhony, skalky, větší počet stromů, bazén či ohniště), pak je nutné všechny stávající komplikace při výpočtu maximální plochy sečení zohlednit; každá taková překážka, kterou musí sekačka obsekat , ji při práci zpomaluje. Obecně se proto doporučuje hledat sekačku s udanými parametry - maximální plocha o 25% větší, než váš trávník skutečně má.
Svah, ostrůvky a jiné překážky
Pokud váš trávník leží na ploše, máte možnost vybrat prakticky jakýkoli rovný model sekačky pro odpovídající velikost pozemku (viz výše). Pokud se však zahrada svažuje, je třeba vybrat sekačku, která svah dokáže zdolat (nebo alespoň model, který bude mít v rámci maximální plochy sečení nějakou tu rezervu). Volbou správného modelu se navíc sníží hrabání sekačky ve dnech, kdy prší, a sekačka se nedostane na jednu nebo druhou stranu kvůli nedostatečnému výkonu motorů.
Statické překážky na trávníku (stromy, dětské prolézačky nebo bazény) jsou pro sekačky komplikace, ovšem ne neřešitelné. Co se týče většiny stromů, ty není potřeba ohraničit drátem; stroj si do této překážky ťukne a jede dál. Problém nastává, pokud má strom kořeny vystouplé na povrch trávníku. V takovém případě je již vhodné danou oblast ohraničit. Pokud se na trávníku nachází více stromů a jiných překážek, stojí za zvážení pořízení sekaček s akustickými senzory nebo kamerou; zabrání se nebezpečí oděru. Pokud vaše zahrada překypuje překážkami, které bude nutné ohraničit, je dobré hned na začátku změřit, kolik drátu na ohraničení budete potřebovat, a v případě nedostatečné zásoby je rovnou dokoupit.
Levnou nebo dražší?
Pokud váháte mezi více sekačkami vhodnými pro váš trávník, dříve či později se dostanete k otázce financí. Ne vždy nejdražší znamená to nejlepší. Levnější sekačky mají své využití na menších zahradách, zejména pokud se na pozemku nachází úzký průchod nebo shluky stromů (v takovém případě doporučujeme změřit nejužší uličku zahrady a porovnat s průjezdností sekačky). Jistě, oproti dražším strojům mohou být levnější typy ochuzeny o některé funkce; mohou jim chybět například displej a ovládací prvky (díky čemuž jsou víceméně závislé na manipulaci s aplikací na mobilních telefonech). A vzhledem k menší šířce nožů a menší baterii jim sečení zabere zpravidla více času.
Má tedy smysl na zahradu o rozloze 250 m² koupit sekačku zvládající 4000 m²? Ano i ne. Sekačka sice poseče zahradu výrazně rychleji a její baterie vydrží více sezón, vynaložené náklady ale nemusí pokrýt opravy, které by byly u levnějších modelů (obzvlášť vzhledem ke stále klesající ceně za baterie) v porovnání s dražšími modely zanedbatelné. Taková sekačka navíc může mít problém s pohybem mezi stromy a úzkými průjezdy.
Zabezpečení
Každá sekačka ke svému spuštění vyžaduje zadání kódu PIN. Je tudíž dobré vyvarovat se snadno odhadnutelné číselné kombinaci, jako třeba jednoduchého pořadí čísel 1234... Sekačka se složitým PIN kódem je zkrátka bez jeho znalosti nespustitelná. A zloději si jsou této skutečnosti vědomi a krádežím sekaček se vyhýbají! A to navíc i z důvodu integrace SIM a GPS a neustálého hlášení polohy sekačky v aplikaci. Nutno dodat, že tato funkce se již u sekaček stává standardem a hledání ztracených sekaček tudíž nebývá problémem.
Stále si nevíte rady?
Kontaktujte nás na telefonním čísle 792 325 839, chatu nebo na našem e-mailu info@robotisekacky.cz. Rádi vám s výběrem správné sekačky pomůžeme.